Committee

Committee

  • 홈ˆ
  • Committee
  • Committee

▶ Advisory Committee

o Chungmin Lee (SNU)
o Soo-Young Lee (KAIST)
o Jay McClleland (Stanford)
o Tomaso Poggio (MIT)
o Il-Hong Suh (Hanyang ㄹUniv.)
o Ipke Wachsmuth (CITEC)
o Wolfgang Wahlster (DFKI)

 

▶ General Co-Chairs

o Bonghee Hong (KIISE & Pusan National Univ.)
o Christoph von der Malsburg (FIAS)

 

▶ Program Co-Chairs

o Gary Cottrell (UCSD), Co-Chair
o Byoung-Tak Zhang (SNU), Co-Chair

Member
o Young-Cheol Bae (JNU)
o Hyundeuk Cheon (EWU)
o Seong-Bae Cho (Yonsei Univ.)
o Jin Young Choi (SNU)
o Bo-Hyung Han (Postech)
o Sung-Joo Hwang (UNIST)
o Dayk Jang (SNU)
o Jaeseung Jeong (KAIST)
o U Kang (SNU)
o Cheol-Yeon Kim (SMWU)
o Dae-Shik Kim (KAIST)
o Doohyun Kim (KU)
o Hackjin Kim (Korea Univ.)
o Hong-Gi Kim (SNU)
o Hyounjin Kim (SNU)
o Junmo Kim (KAIST)
o Seonjoo Kim (Yonsei Univ.)
o Sungshin Kim (PNU)
o Nojun Kwak (SNU)
o Inah Lee (SNU)
o Joonhwan Lee (SNU)
o Kyungmin Lee (SNU)
o Minho Lee (KNU)
o Sang-Wan Lee (KAIST)
o Seung-Joon Lee (PNU)
o Woong-Kee Loh (Gachon Univ.)
o Taesup Moon (SKKU)
o Jong-Ho Nang (Seogang Univ.)
o Alice Oh (KAIST)
o Songhwai Oh (SNU)
o Young-Jae Ryoo (MNU)
o Seung-Woo Seo (SNU)
o Jinwoo Shin (KAIST)
o Chang-Dong Yoo (KAIST)

 

▶ Organizing Co-Chairs

o Kwangsu Cho (Yonsei Univ.)
o Angelo Cangelosi (Univ. of Plymouth)

Members
o Kyung-Seok Chang (Wonik Robotics)
o Nam-Ik Cho (SNU)
o Jae-Shik Choi (UNIST)
o Se-Young Choi (SNU)
o Bomoon Chun (SoftBank Korea)
o Byung-Wook Chun (HMC)
o Minhwa Chung (SNU)
o Jung-Woo Ha (Naver)
o Young-Jin Hong (KIRO)
o Byoung-Hee Kim (Surromind Robotics)
o Dong-Kyung Kim (Hancom MDS)
o Hyun-Soo Kim (Samsung DMC)
o Gunhee Kim (SNU)
o Jae-Hong Kim (ETRI)
o Jung-Won Kim (MSIT)
o Pyung-Cheol Kim (LGE)
o David Lee (NVIDIA)
o Geunbae Lee (Samsung)
o Kisoo Kim (POSCO)
o Seongmook Kim (NACSI)
o Yoo-Seob Kim (Hallim Univ.)
o Oryung Kwon (KT)
o Joong-Shik Lee (SNU)
o Kyogu Lee (SNU)
o Kyung Mu Lee (SNU)
o Miran Lee (MSR)
o Sang-Hyun Lee (POSCO)
o Te-Won Lee (Qualcomm)
o Yong-Hoon Lee (Humax)
o Chaeduk Lim (ETRI)
o Cheol-Gi Nam (MSIT)
o Jae-Deuk Park (IITP)
o Myung-Soon Park (SKT)
o Sang-Kyu Park (ETRI)
o Sung-Kee Park (KIST)
o Kyung-Cheol Shin (Yujin Robot)
o Duck-Ho Yoon (Konantech)

 

▶ Poster Session Co-Chairs

o Taikyeong Ted. Jeong (SWU)
o Jung-Woo Sohn (DGMIF)

 

▶ Publication Chairs

o Je-Kwang Ryu (SNU)

 

▶ Publicity Co-Chairs

o Hideki Asoh (AIRC)
o Dennis Hong (UCLA)
o Kee-Eung Kim (KAIST)
o Sun Kim (SNU)
o Soo-Hwa Lee (NACSI)
o Byoung-Kyong Min (Korea Univ.)
o Andrew Olney (IIS)

 

▶ Finance Chair

o Seong-Bae Park (KNU)

 

▶ Web Chair

o Yung-Kyun Noh (SNU)

 


서울시 서초구 방배로 76 (방배동, 머리재빌딩 401호) 우)06704 | (Tel)1588-2728 | (Fax)02-521-1352 | 사업자등록번호 : 114-82-03170 | 대표 : 나연묵

Copyright (c) KIISE. All rights reserved.